JAPONYA’DA GEZİ REHBERİ BÖLÜM 1: NARİTA HAVALİMANI

 

JAPONYA’DA GEZİ REHBERİ BÖLÜM 1: NARİTA HAVALİMANI

  Japonya’ya gelen uluslar arası uçuşların büyük bir kısmı Narita İnternational Airport’a gelmekte. Özellikle Türk Hava Yolları gibi Star Alliance üyeleri havayolu şirketleri Tokyo uçuşları için bu havalimanını kullanmakta. Şimdi sizler için Narita havalimanı ile ilgili faydalı olabilecek ve tecrübe ettiğim şeyleri yazıyorum.

 İlk olarak Narita havalimanı 3 ana bölümden oluşuyor; Terminal 1, Termİnal 2 ve Terminal 3. Havayolu şirketlerine göre iniş ve kalkış terminalleri değişiklik gösterebiliyor. Uçak bileti üzerinde bu bilgi ayrıntılı olarak veriliyor çoğu zaman.

 Uçaktan indiğinizde ilk işiniz yürüyen platformları kullanarak pasaport kontrol noktalarına doğru gitmek. Buraya DİKKAT! Uçaktayken size Japonya’ya girmek için zorunlu olan iki tane form veriliyor bu formları doldurmadan Japonya’ya giremiyorsunuz. Formların İngilizce seçeneği mevcut bu yüzden endişe etmenize gerek yok. Size formda yanınızda getirdiğiniz ürünler ve daha önce bir suça karışıp karışmadığınız ve hangi ülkeden yola çıktığınızı soruyorlar. Bu formlardan beyaz olanı pasaport kontrolü esnasında, sarı olanı ise bagaj kontrolü esnasında veriyorsunuz.

 Evet uçaktan indik uzunca bir yürüdük ve pasaport kontrol noktasına geldik. Bu aşamada eğer Türkiye’den geliyorsanız sizi sıkıntılı zamanlar bekleyebilir. Japonya’da yaşamakta olan Türkler genelde kanunsuz işlerde çalıştığından Türk yolculara ayrıca bir dikkat ediliyor. Hatta Japonya’da toplum düzenini en çok tehdit eden azınlıklar anketinde Çinlilerden sonra Türkler ikinci sırada yer alıyor. Bunları göz önüne alarak dönüş biletinizin ve kalacağınız otelin rezervasyon çıktısını yanınızda bulundurun derim. Çünkü bu yıl daha da sıkılaşan kontroller sonucunda özellikle Türk yolcular ülkeye alınmayıp geri gönderilmeye veya alınsa bile uzun işlemler sonucu alınmaya başlandı. Ben sanırım yeşil pasaport sahibi olduğum için pek bir sıkıntı yaşamadım ancak kontrol noktasında bekletilen birkaç yolcuya şahit oldum.

 Pasaport kontrolünü geçtikten sonra bagaj alım ve bagaj kontrol noktalarına geliyorsunuz. Burada bagajınızı kontrol ettirip yanınızda bulunan sarı renkli forumu veriyorsunuz. Size birkaç soru sorabilirler.

 Ve asıl dikkat edilmesi gereken noktaya geliyoruz. Şimdi Tokyo’ya nasıl gideceğiz? Tokyo’ya gitmek için birkaç yol bulunuyor. Bunlar JR Narita Express ( Rezervasyon gerekiyor), Keisei Line, Keisei Skyliner, Keisei Bus, Limousine Bus.

 

JR Narita Express: Japan Railways firmasının Narita Havalimanı ve Tokyo İstasyonu arasında hizmet veriyor. Duraklarını firmanın sitesinden takip edebilirsiniz. Açık ara en rahat yolculuk Narita Express ile yapılıyor. Ancak en pahalı yolculuk şeceneği de bu. Sadece Havalimanı Tokyo arası için 100-150 lira arası ücret ödüyorsunuz. Peki ne zaman avantajlı? Eğer Japonya’ya gelmeden Jr pass alırsanız diğer JR hatları gibi bu hattı da ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Tabi öncelikle JR ofislerine gidip JR Pass’ınızı aktif hale getirip rezervasyon yapmanız gerekli. Ayrıca son Narita Express 21:45 saatinde kalkıyor. Uçuş saatlerinizi buna göre ayarlamanızı öneririm.

 Keisei Line: Bu hat bildiğimiz metro. Bilet otomatlarından veya Keisei line ofislerinden bilet alabilirsiniz. Ayrıca Suica gibi ulaşım kartlarını da otomatlardan alıp kullanabilirsiniz. Bu seçenek biraz daha yavaş ve konforsuz. Fiyat olarak da en ucuz raylı hat seçeneği. Son saati 23.10 gibi.

 Keisei Skyliner: Bu seçenek Narita Express kadar rahat bir seçenek, bilet alma işlemleri Keisei bilet ofislerinden yapılıyor. Fiyatı da aynı şekilde pahalı.

 Otobüs hatları: Ucuz ama uzun yolculuk süresi gerektiren seçenek. Özellikle Keisei bus en ucuz seçenek. Diğer otobüs hatları ise biraz daha pahalı. Otobüs biletlerini bagaj kontrolünden sonra karşınıza çıkacak ofislerden alabilirsiniz. Tren seçeneği için bir kat daha aşağı inip bilet almanız gerek.

 Bu hatlardan hangisini kullanacağınızı seçmeden önce kalacağınız yere en yakın olan seçeneği seçin. İnternet üzerinde tüm hatların güzergahları mevcut. Özellikle Google Maps üzerinden rahatça inceleyebilirsiniz. Ayrıca Youtube üzerinden bu konu hakkındaki videoları bulabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar 🙂 Size haftanın pratik bilgisini söyleyeyim.

Japonya’da trafik soldan akar, bu sebeple yürüyen merdivenlerde sol taraftan hareket ediyor ve yayalar da soldan yürüyor. Ancak bu durum Tokyo dışında değişiklik gösterebilir. Örneğin Osaka’da insanlar sağ sol demeden her yerden yürüyor 🙂

Haftanın Japonca kelimeleri:

ありがとうございます
Arigatou gozaimasu

Teşekkürler ederim.

Belki de en çok duyacağınız kelime 🙂 Japonlar sık sık teşekkür ediyor. Ancak çoğu zaman hızlıca söylediklerinden bazı harfller yutuluyor. “azaimasu” diyenleri bile gördüm 🙂