JAPONYA’DA GEZİ REHBERİ BÖLÜM 2: NE YENİLİR? NE İÇİLİR?

İkinci yazımdan herkese selamlar.  İkinci yazımızın konusu beslenme ile ilgili olacak ki bu konuda birçok kişinin kafasında soru işareti var sanırım. O halde başlayayım. Japonya’da ne yenir?

 


Japonya’da balık bolca tüketilir

 

Japonya’da yemek fiyatları diğer harcamalar ile kıyaslandığında çok daha ucuz ve birçok birbirinden lezzetli yiyecek var. Yemekleri tanıtmadan önce size yemek konusunda birkaç tüyo vereyim. İlk olarak eğer ucuz ve lezzetli yemek istiyorsanız büyük mekanlar yerine küçük yerlerde yemeyi tercih edin. Hem daha lezzetli hem daha ucuz oluyorlar. Ayrıca tren istasyonlarının etrafındaki yerler de ucuz olabiliyor.

Üstteki resimde sıradan bir balık menü var. Miso çorbası, pilav, salata ve mezeler. Hepsini beğeneceğinizi düşünüyorum.

Şimdi benim tecrübe ettiğim yiyecekleri sizlere anlatmaya başlayayım 🙂

HASHI

Uzak doğu ülkelerinde kullanılan yemek çubukları. Hemen hemen her yerde istediğiniz takdirde çatal kaşık size veriliyor ancak Japonya’yı anlamak için Japon gibi yaşamalısınız. İnternette nasıl kullanacağınıza dair videolar var. Gitmeden inceleyin derim 🙂

SUSHI

Herkesin ilk aklına gelen yiyecek sanırım bu.  Açıkçası Japonya’da birçok sushi çeşidi vardı ve tabağı 100yen olmasına rağmen çoğunu test bile edemedim ancak size vereceğim tavsiyelerim var elbette.

İlk kez sushi yiyecekseniz yerken pek acele etmeyin, ilk yediğinizde hızlıca yemeye kalkarsanız mideniz size bir tokat atabilir 🙂 Sushi’yi yanında getirilen soslara batırarak yemeniz de daha büyük bir lezzet almanızı sağlayacak. Aşağıda benim gittiğim sushi restoranının fotoğrafları var. Çalışanları gerçekten çok tatlıydı. Ortada sushi tabaklarının bulunduğu platform hareket ediyor ve siz oradan istediğinizi alabiliyorsunuz. Pek sanmam ama eğer yolunuz Fukui şehrine düşerse buraya mutlaka gidin.

IMG 20180421 WA0010

IMG 20180421 WA0011

IMG 20180421 125817 592

 

 

 

RAMEN

Japon dizi, film ve animasyon izleyicileri bu yemeği bol bol görmüşlerdir. Açıkçası bayılarak yedim, yedikçe yemek istedim. İçerisinde yumurta, noodle, et ve çeşitli sebzeler bulunan bir yemek. Aşırı doyurucu ve lezzetli. Ben ara sokaklarda olan küçük ramen yerlerinin çok daha lezzetli ramen yaptığını tecrübe ettim. Açıkçası rastlantı mı değil mi bilmiyorum.  Aşağıda yerken çektiğim bir fotoğraf var. Bunu yazarken o kadar canım çekti ki anlatamam.

 TEMPURA

Yazıyı yazarken test ettiğim Japon yemeklerinin gerçekten harika olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü şu kötüydü diyebileceğim bir şey yok. Tempura da aynen öyle. Harika bir deniz ürünü yemeği. Deniz ürünlerinin una bulanıp kızartılması ile yapılıyor ve yerken doysanız bile devam etmek istiyorsunuz.

 

IMG 20180421 WA0015

 

 

TAKOYAKİ

Oturup takoyaki yiyeyim diyerek hiç yemedim açıkçası.  Genelde alıp atıştırmalık olarak yedim. Örneğim Ueno hayvanat bahçesinde seyyar bir satıcıdan alıp bir banka oturup yemiştim. Tempuraya benzer bir yiyecek ancak takoyaki ahtapot toplarından yapılıyor ve gayet lezzetli bir yiyecek.

 

 

Yukarıda yazdığım yiyeceklerin yanında ortak olarak miso çorbası verilir. Uçakta içtiğimin aksine gayet lezzetli bir çorba. Asiana Airlines ile Kore’ye giderken uçakta verilen miso çorbasını pek beğenmemişti açıkçası.

 

Şimdi de biraz içeceklerden bahsedeyim.

 

 

 

YEŞİL ÇAY

Türkiye’de bir yere oturduğunuzda size siyah çay veriliyorsa Japonya’da siyah çayın karşılığı da yeşil çay. Hemen hemen oturduğum her mekanda içtim. İlk başta beni zorladı biraz ancak alışınca keyif alarak içmeye başladım. Kyoto Arashimaya’da Bambu ormanının devamında bir Japon bahçesi var. Giriş ücretli ancak gittiğinizde size harika bir yeşil çay ve yeşil çaylı gofret ikram ediyorlar.

 


DSC 0511

 

 

DR PEPPER

Steins; Gate animesi sebebiyle en çok merak ettiğim içecekti. Biber aromalı asitli bir içecek. Ekmek ile gayet iyi gidiyor.

 

RİBBON

En sevdiğim içeceklerden biri. İçinde gerçek siyah üzüm olması ve sıcak havalarda soğuk soğuk çok iyi gitmesi insanı kendine getiriyor.

 

DSC 0459

 

 

 

Yiyecekler tabi ki bu kadarla sınırlı değil. Geri kalan yiyecekleri mekan tanıtımları yaparken aralara serpiştireceğim. Ayrıca Japonya’da turist olarak günlük 1500 yen civarı yeme içme parası harcanıyor. Buna tüm öğünler dahil. Ancak ucuz mekanları bilirseniz daha da tasarruf edebilirsiniz.

 

Şimdi gelelim yazının Japonca kelimesine: Sumimasen すみません

Özür dilemekten, “bakar mısınız?” demeye kadar birçok yerde kullanılıyor bu sözcük. Japonya’da çok kez duyacaksınız. Türkçe’deki tam karşılığına pardon denebilir.